Composition of Faculty Assembly
Members of the Faculty Assembly serve three-year terms, with approximately one-third of the Assembly welcomed as new members each year.
Faculty Assembly includes some members elected to represent their electoral groups during CLAS elections. (See the CLAS Manual of Policy and Procedure, Article III, for election procedures.) Other members are appointed to represent their unit directly. These units may also appoint an alternate to attend and vote when the representative is unavailable. Each voting unit handles the selection of its representative and alternate internally according to its established procedures. (See CLAS Manual of Policy and Procedure, Article III, Section III.6.)
Representatives elected as Faculty Assembly officers in the last year of their term continue to serve as members ex officio.
Additional Representatives
Four units that are housed in other colleges but offer degrees through the College of Liberal Arts and Sciences have the right to appoint a voting unit representative: Biochemistry; Economics; Education; and Microbiology and Immunology. The University Emeritus Faculty Council may send two (non-voting) members to the Faculty Assembly.
Please keep in mind that it is the responsibility of all Faculty Assembly members to solicit input from their constituents.
Faculty Assembly Members 2023-2024
Officers
Yasmine Ramadan | French and Italian | Chair |
Elizabeth Kleiman | Computer Science | Secretary |
Benjamin Hassman | Rhetoric | Past Chair |
Vacant | Vice Chair and Chair-Elect |
Electoral Group Representatives
Member Name | Home Department/Program | Term Ends | Group Represented |
---|---|---|---|
Bengi Baran | Psychological and Brain Sciences | 2024 | At Large |
Johnna Leddy | Chemistry | 2026 | Group I (Natural and Mathematical Sciences) |
Eric Bush | Music | 2024 | At Large |
Ionut Chifan | Mathematics | 2025 | Group I (Natural and Mathematical Sciences) |
Scott Shaw | Chemistry | 2026 | Group I (Natural and Mathematical Sciences) |
Becky Gonzalez | Spanish and Portuguese | 2024 | At Large |
David Gooblar | English | 2025 | Group III (Humanities) |
Frederick Solt | Political Science | 2026 | Group II (Social Sciences) |
Sonja Mayrhofer | Rhetoric | 2024 | At Large |
William Menefield | Music | 2025 | Group IV (Arts) |
Jason Radley | Psychological and Brain Sciences | 2024 | At Large |
Jennifer Rogers | Health and Human Physiology | 2025 | Group I (Natural and Mathematical Sciences) |
TBD | 2024 | At Large | |
Sujatha Sosale | Journalism and Mass Communication | 2026 | Group II (Social Sciences) |
Kendra Strand | Asian and Slavic Languages and Literatures | 2025 | Group III (Humanities) |
Yasmine Ramadan | French and Italian | 2026 | Group III (Humanities) |
Sang-Seok Yoon | Asian and Slavic Languages and Literatures | 2025 | Group III (Humanities) |
Andrew Owens | Cinematic Arts | 2026 | Group IV (Arts) |
Unit Representatives
Member Name | Alternate | Home Department/Program | Term Ends |
---|---|---|---|
Rachel Klevar | Alexis Jimenez | Spanish and Portuguese | 2024 |
Elena Gavruseva | Ryan Kaduce | Linguistics | 2024 |
Melinda Myers (fall only) |
Melinda Myers (spring only) | Dance | 2024 |
Oguz Durumeric | Olga Sokratova | Mathematics | 2026 |
Erica Prussing (Spring 2024) | Cynthia Chou (Spring 2024) | Anthropology | 2025 |
Chris Veeh | Social Work | 2024 | |
Ron McMullen | Nicholas Martini | Political Science | 2025 |
Lori Branch (fall only) |
Lori Branch (spring only) | English | 2024 |
Aixin Tan | Joyee Ghosh | Statistics and Actuarial Science | 2026 |
Becca Clark | World Languages, Literatures and Cultures | 2025 | |
David Hagan | Roxanna Curto | French and Italian | 2025 |
Joy Hayes | Communication Studies | 2025 | |
Tom Oates (fall only) Kylah Hedding (spring only) |
Rachel Young | Journalism and Mass Communication | 2024 |
Bijaya Adhikari | Peng Jiang | Computer Science | 2026 |
Dorit Kliemann | Psychological and Brain Sciences | 2026 | |
Christopher-Rasheem McMillen | Gender, Women's and Sexuality Studies | 2025 | |
Jim Duerlinger | Gregory Landini | Philosophy | 2026 |
Ray Fagenbaum | Benjamin Hunnicutt | Health and Human Physiology | 2025 |
Yuan Lu | Asian and Slavic Languages and Literatures | 2025 | |
Rosemary Moore | Glenn Storey | Classics | 2026 |
Jane Nachtman | Yannick Meurice | Physics and Astronomy | 2024 |
Susan Meerdink |
David Bennett (fall only) |
Geographical and Sustainability Sciences | 2025 |
Bruce Nottingham-Spencer | German | 2024 | |
Paula Amad | Michael Cowan | Cinematic Arts | 2026 |
Charlie Williams | Megan Knight | Rhetoric | 2026 |
Albert Erives (fall only) |
Ana Llopart | Biology | 2022 |
Alexandra Hval | Art and Art History | 2023 | |
Jorge Montilla Moreno | Mark Heidel | Music | 2026 |
Mary Mayo (fall only) Paul Kalina (spring only) |
Paul Kalina (fall only) Mary Mayo (spring only) |
Theatre Arts | 2024 |
Ahmed Souaiaia | Morten Schlütter | Religious Studies | 2023 |
Alexei Tivanski | Chemistry | 2024 | |
Naomi Greyser (fall only) Eric Vázquez (spring only) |
American Studies / Latina/o/x Studies | 2024 | |
Elizabeth Walker (fall only) |
Shawn Goodman (fall only) | Communication Sciences and Disorders | 2026 |
Frank Weirich | Emily Finzel | Earth and Environmental Sciences | 2024 |
David Weiss | Jon Houtman | Microbiology and Immunology | 2024 |
James Wo | Jennifer Haylett | Sociology and Criminology | 2025 |
Lina-Maria Murillo | Beth Yale | History | 2024 |
Please contact Rebecca Tritten or Lisa Gray if you have questions about the Faculty Assembly or its membership list.